mari_korgesaar
Hõõgniidi lugu ehk millest kõik alguse sai...

2010. aasta suvel sündis loominguline ühendus HõõgNiit - kolme noore tekstiilikunstniku - Mari Kõrgesaare, Marju Nurga ja Maarja Leola - ühine ettevõtmine, mille käigus paljud vanad valgustid muutusid väga erilisteks, täiesti omanäoliseks. Enamikku neist lampidest saab näha Hõõgniidi lehel Facebook'is.

2012. aastal kujunes loomingulisest ühendusest osaühing Hõõgniit, mille eestvedajaks on Mari Kõrgesaar. Hõõgniidi põhitegevuseks, lisaks väikeste kasulike meenete valmistamisele, on lampide korrastamine ja autoritekstiilide valmistamine lambikuplite katteks.

Mari endast:

1996. aastal tegin korda oma esimese, pööningult leitud lambi. Selle lambi keraamiline jalg purunes 14 aastat hiljem. Sobitasin kokku allesjäänud kupli ja teise lambi terve jala, mille tulemusel valmis laualamp Miia.

Vanu lampe teen korda sellepärast, et rikastada valgustite valikut, päästa hävinemisohus lambid, säästa loodust, pakkuda soovijatele jätkusuutlikku toodet ja loomulikult ka elatist teenida.

Oluliseks pean ka vanade lampide kohta käiva info talletamist, see võib osutuda põnevaks uurimismaterjaliks. Iga Lambiravilat külastanud lamp saab endaga kaasa Lambi passi, kus on info lambi kohta koos fotodega enne ja pärast lambi kordategemist.

Arvan, et asju ei peaks ära viskama niipea, kui nad katki lähevad, enne võiks vähemalt proovida neid parandada. Toimida nii, nagu oli loomulikuks tavaks meie emadel-isadel, vanaemadel ja nende (vana)emadel siis, kui asjadel oli veel hoopis teine väätus.

Tartu Kõrgema Kunstikooli tekstiilieriala lõputööks töötasin välja valgustite korrastamiseks mõeldud Lambiravila ärimudeli ja taaskasutatud materjalist autorikanga lahendused valgustikuplite katteks. Kindlasti jätkan uute kangaste loomist ka edaspidi.